originalna.sk

Krása z obyčajného zrnka piesku

08.01.2022

Perly obdivujeme niekoľko tisícročí. Nosili ich na krku Egypťanky, v starovekom Ríme boli symbolom bohatstva, šťastia a múdrosti. Sú "plodom" niektorých druhov morských a sladkovodných lastúrnikov, označovaných aj ako perlorodky. Zo školy si pamätáme ako vznikne perla. Do tela lastúry sa dostane zrnko piesku. Je to nevítaný prvok, a tak ho perlorodka začne postupne obaľovať tenkými vrstvami perlete. Takto jednoducho vznikne krása z obyčajného zrnka piesku.

Prírodné, kultivované a umelé

Rozlišujeme prírodné perly morské a sladkovodné, tzv. riečne. Tie morské bývajú väčšie a sú cennejšie. Riečne perly bývajú menšie, ale tešia sa veľkej obľube. Poznáme aj tzv. kultivované perly. Ide tiež o pravé perly s tým rozdielom, že do ich vzniku zasiahne človek. Zrnko piesku, ktoré sa prirodzene dostane do perlorodky, je pri kultivovaných perlách nahradené človekom vsadenou drobnou guličkou. Kultivovaná perla vznikne približne za 1 až 3 roky a dokáže mať farbu od bielej, cez ružovú až po úplne tmavo modrú, či čiernu. Netreba si ich však zamieňať s umelými perlami, ktoré sa vyrábajú zo skla alebo plastu v rôznych farbách a majú široké uplatnenie v bižutérii.

Ako sa o perly starať

Vedeli ste, že si pravá perla dokáže uchovať svoju krásu až 100 rokov? Tajomstvo je v tom, že čím viac perly nosíte, tým sú krajšie. Berú si z pokožky, o ktorú sa dotýkajú, potrebnú vlhkosť. Neznamená to však, že ich môžeme nosiť stále. Treba sa tiež vyvarovať chemikáliám, parfémom a rôznym kozmetickým prípravkom. Priamy styk s nimi môže perlu poškodiť. Je dobré pravé perly raz za pár mesiacov namočiť na pár minút do teplej vody s jemným prírodným mydlom a potom opatrne vysušiť bavlnenou handričkou. Rovnakú starostlivosť doprajte aj kultivovaným perlám. Pri umelých perlách dbajte najmä na ochranu pred mechanickým poškodením. Všetky perly ukladajte v šperkovnici oddelene od ostatných šperkoch. Najlepšia je drevená šperkovnica s mäkkou zamatovou podložkou.

Perly sú istota

Všestrannosť perál ocení každá z nás. Už Coco Chanel vedela, že sa netreba báť netradičného spojenia. Perly sa môžu kombinovať so všetkými módnymi štýlmi. Vyniknú v akejkoľvek podobe, či už s malými čiernymi, bielou košeľou, tričkom, svetrom alebo s rifľovinou.

Originálna s perlami

Prírodné riečne perly a perly swarovski, či iné sklenené perly využívame vo svojej tvorbe aj my. Tie najkrajšie perly starostlivo vyberáme a vkladáme ich do frivolitkových aj drôtených šperkov. Unikátnosť každej riečnej perly a dokonalá krása perál swarovski vynikne v autorských origináloch a zaručí tým jedinečnosť aj ich nositeľke. Inšpirujte sa v našej galérii E-SHOP ŠPERKY

originalna.sk